Stokvis Tapes
Aalberts
VIA
W okresie wakacyjnym znacząco wzrosła produkcja samochodów osobowych w fabrykach zlokalizowanych na terenie Czech.

Na wzrost produkcji w dwóch minionych miesiącach wpłynęły terminy przestojów wakacyjnych w poszczególnych zakładach ale także poprawa na rynku chipów półprzewodnikowych. W lipcu wyprodukowano 85,7 tys. aut, o 17,4 tys. sztuk więcej niż przed rokiem (+25,4 proc.). W sierpniu wzrost był jeszcze wyższy - rok do roku z linii montażowych zjechało o 65 tys. więcej samochodów (109,1 tys., +147,4 proc.). Warto zaznaczyć, że produkcja w miesiącach letnich była nawet minimalnie wyższa (o 114 sztuk) niż w przedkryzysowym roku 2019.

- Po ponad roku możemy wreszcie stwierdzić, że sytuacja w produkcji samochodów uległa poprawie. Zarówno produkcja, jak i pierwsze rejestracje nowych samochodów w Europie w sierpniu wreszcie wzrosły. Jednak ekstremalny wzrost cen energii zasadniczo zagraża konkurencyjności i utrzymaniu produkcji w Czechach, a dla znacznej części sektora dostawców także ich istnieniu. W tak złożonym łańcuchu produkcyjnym, jak przemysł motoryzacyjny, awaria jednego lub dwóch kluczowych dostawców może doprowadzić do zatrzymania całej branży - mówi Zdeněk Petzl, dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Przemysłu Motoryzacyjnego AutoSAP. - Dlatego jesteśmy przekonani, że czeski rząd w walce z drogą energią musi uzupełniać podjęte już działania w taki sposób, aby wesprzeć wszystkie firmy produkcyjne i jednocześnie, aby wpływ takiego środka nie był tylko kosmetyczny. Dziś prawie połowa firm z branży motoryzacyjnej spodziewa się ponieść w tym roku stratę, a perspektywy na przyszły rok są jeszcze bardziej pesymistyczne. Dlatego apelujemy do rządu o pomoc dla mocno dotkniętego przemysłu, a jednocześnie o prace nad systemowymi zmianami w energetyce w celu zapewnienia stabilności otoczenia biznesowego w Czechach - dodaje Zdeněk Petzl.

Od początku roku w zakładach Škoda Auto wyprodukowano 452,9 tys. samochodów osobowych. Choć jest to o 6,9 proc. mniej rok do roku, producentowi udaje się bardzo szybko nadrobić spadek produkcji - na koniec lipca wynosił o 16,3 proc. w czerwcu -16,6 proc., jeszcze w maju -23,4 proc.

Hyundai Motor Manufacturing Czech kontynuuje trend wzrostowy. Od stycznia do sierpnia w fabryce w Noszowicach wyprodukowano 213,6 tys. aut, o 17,1 proc. więcej niż przed rokiem. W lipcu HMMC wyprodukował 20,2 tys. samochodów (+15,4 proc.), a w sierpniu 26,6 tys.(+18,2 proc.).

Toyota Motor Manufacturing Czech Republic wyprodukowała w tym roku ponad 135,2 tys. samochodów, czyli o 26,8 proc. w tym samym okresie zeszłego roku.

Od początku 2022 roku w Czechach zostało wyprodukowanych 801,8 tys. samochodów osobowych, czyli o 3,4 proc. więcej w okresie styczeń-sierpień 2021 roku.
0
Udostępniono
baza dostawcow

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Etyfol
Alucrom Sp. z o.o.
Poli sp. z o.o.
Substance Analyst
Mabuchi Motor Poland Sp. z o.o.
Gebrueder Peitz Polska Sp. z o.o.