Stokvis Tapes
VIA
Aalberts
Rekrutacja pracowników to jeden z kluczowych procesów w przedsiębiorstwach z branży automotive. Jak jednak wygląda on w ostatnim czasie? Z jakimi problemami borykają się działy HR? I dlaczego powinniśmy patrzeć na te zagadnienie z szerszej perspektywy? Na te i inne pytania odpowie firma QSense, opowiadając o procesie rekrutacji ze swojej perspektywy.

ZMIANY NA RYNKU PRACY
Rynek pracy w sektorze automotive w Polsce jest w tym roku wyjątkowo dynamiczny, jednakże pomimo wahań, firmy rozwijają się, a zapotrzebowanie na pracowników rośnie. Dzieje się tak zarówno z powodu zwiększania mocy produkcyjnych aktualnie istniejących firm, jak i powstawania nowych fabryk. Optymalizacja procesów produkcyjnych nie nadąża za rozwojem i rozrastaniem się wielu organizacji, stąd nadal widzimy ogromne zapotrzebowanie na pracowników produkcyjnych. Problemy kadrowe pogłębia również aktualna sytuacja za wschodnią granicą. Dodatkowo, wraz ze wzrostem tempa rozwoju i ogromną presją w firmach z branży automotive zaczęli odchodzić specjaliści oraz managerowie, szukając stabilizacji w firmach produkcyjnych niezwiązanych z motoryzacją.

Nieustannie wzrastająca inflacja i aktualny stan rynku pracy sprawiły, że oczekiwania finansowe pracowników rosną. Pierwsze półrocze 2022 r. było dla QSense bardzo intensywne, w związku z masowymi rekrutacjami na stanowiska kontrolno-produkcyjne. Ofert pracy było dużo, zatem pozyskanie wolumenu 1000 osób w możliwie jak najszybszym czasie było sporym wyzwaniem. Wysokie stawki oraz liczne dodatki, które zaproponowaliśmy pracownikom przyniosły oczekiwany rezultat. Co istotne, najbardziej sprawdziło się przemodelowanie stanowisk pracy w taki sposób, aby mogły na poszczególnych obszarach pracować kobiety.

JAK WYGLĄDA REKRUTACJA?
W QSense masowe rekrutacje dotyczą głównie stanowisk kontrolera jakości, pracownika produkcji i operatora wózka widłowego. Największym wyzwaniem bez wątpienia są rekrutacje tych ostatnich, tym bardziej jeśli poszukujemy osób doświadczonych. Branża logistyczna na Dolnym Śląsku rozwija się równie dynamicznie, co cały automotive, w związku z czym operatorzy mają dużą ilość ofert do wyboru. Jednym z rozwiązań, które zastosowaliśmy, by poradzić sobie z rekrutacją kierowców wózków widłowych, była rekrutacja wewnętrzna spośród pracowników z kontroli jakości oraz produkcji. Dodatkowo, ważna była też inwestycja w szkolenia, kończąca się egzaminem UDT. Dało to możliwość rozwoju naszym pracownikom, a nam zapewniło wielofunkcyjność i wymienność w zespołach.


Pełna wersja artykułu jest dostępna w kwartalniku AutomotiveSuppliers.pl review 3/2022.

automotivesuppliers pl review 58 Pobierz kwartalnik

Archiwalne wydania „AutomotiveSuppliers.pl review” są dostępne bezpłatnie w serwisie AutomotiveSuppliers.pl (dla subskrybentów).
0
Udostępniono
baza dostawcow

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

1Logistics Żuralski Sp. z o.o.
BWI Poland Technologies Sp. z o.o.
ST TRADING Sp. z o.o. (NORM HOLDING)
TM LagerTechnik
Stokvis Tapes Polska Sp. z o.o.
EVOTEC Sp. z o.o.