Takoni
Stokvis Tapes
VIA
Galvanopartners
W grudniu zakończymy produkcję Opla Astry w Opel Manufacturing Poland (OMP) a na początku kwietnia 2022 roku zaplanowane jest uruchomienie seryjnej produkcji pierwszych aut użytkowych w PSA Manufacturing Poland (PSA MP), powiedział podczas środowego spotkania z mediami Andrzej Korpak, prezes zarządu obu spółek.

Decyzja o uruchomieniu całkowicie nowej produkcji w Gliwicach została podjęta w grudniu 2018 roku, .Powstaje kompleks typu greenfield, o łącznej powierzchni 75 tys. m2. Dedykowany jest produkcji modeli Grupy Stellantis: Peugeot Boxer, Citroen Jumper i Opel Movano.

Nowy zakład charakteryzuje się wysokim stopniem zautomatyzowaniem produkcji. Na wydziale karoserii wynosi on 96 proc. (dzięki ponad 380 robotom) w porównaniu do 83 proc. przy nadwoziach Opla Astry. W zaopatrzeniu linii produkcyjnych wykorzystanych zostanie dziewięć autonomicznych, wewnętrznych pociągów (o udźwigu do 6 ton każdy), wykonujących pętlę transportową o długości ponad 1 100 metrów.

Po przerwie wakacyjnej, w II połowie sierpnia, rozpoczną się przygotowania do produkcji pierwszych pilotażowych egzemplarzy. Na początku grudnia tego roku zjadą z linii montażowych ostatnie egzemplarze Astry, choć część wydziałów, takich jak „stara” spawalnia OMP zakończy działalność już w listopadzie.

Kierownictwo zakładów w Gliwicach zakłada, że docelowo nastąpi połączenie spółek OMP i PSA MP w jeden podmiot prawa handlowego. Hale OMP będą znacznym stopniu wykorzystane do m.in. do procesów logistycznych przy produkcji samochodów użytkowych.

Stellantis

Oficjalnie uruchomienie seryjnej produkcji zaplanowano na pierwsze dni kwietnia przyszłego roku. W sierpniu 2022 roku ma zostać dodana druga zmiana, a docelowo także trzecia. Po uruchomieniu wszystkich zmian zatrudnienie może wzrosnąć do 2,5 tys. pracowników, co oznacza, że przeprowadzona zostanie nowa rekrutacja do zakładu w Gliwicach. W przyszłym roku może zostać wyprodukowanych około 40-50 tys. pojazdów. Przy produkcji na trzy zmiany w fabryce można wyprodukować rocznie 100 tys. samochodów.

Fabryka aut osobowych Opla rozpoczęła działalność produkcyjną w I półroczu 1998 r. Od modelu Astra Classic. W ciągu swojej ponad 20-letniej historii z linii montażowych zjeżdżały modele Opel Agila, Suzuki Wagon R+, Opel Zafira, Opel Cascada a w ostatnim czasie dwie ostatnie generacje Astry. Auta trafiały nie tylko na rynki europejskie ale także do Ameryki Północnej oraz Australii.
0
Udostępniono
Siemens
baza dostawcow

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

BWI Poland Technologies Sp. z o.o.
Craemer GmbH
QSense Sp. z o.o.
Gumitex Sp. z o.o. Sp.k.
PLAST-MET Automotive Systems Sp. z o.o.
T.ERRE POLSKA Sp. z o.o.