W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2020 roku Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. (KSSE) pozyskała w ramach Polskiej Strefy Inwestycji już 20 nowych projektów inwestycyjnych na kwotę ponad 725 mln zł.

- Te projekty pozwolą przedsiębiorcom utworzyć w regionie blisko 530 nowych miejsc pracy - mówi prezes KSSE dr Janusz Michałek.

I kwartał 2020 r. w Katowickiej SSE należy do rodzimych firm. - Polscy przedsiębiorcy zrealizują aż 80% wszystkich projektów pozyskanych przez nas od początku 2020 roku, czyli 20% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Zainwestują, blisko 520 mln zł i zatrudnią co najmniej 320 nowych pracowników - zaznacza prof. AWSB dr hab. Barbara Piontek, zastępca prezesa KSSE. - W naszej strefie nowe projekty inwestycyjne zrealizują też przedsiębiorcy z kapitałem niemieckim, chińskim
i amerykańskim - dodaje.

KSSE, w ramach wsparcia rozwoju małego i średniego biznesu, wzbudziła duże zainteresowanie lokowaniem kapitału w regionie i korzystaniem z dostępnej pomocy publicznej wśród MŚP. Pierwsze trzy miesiące 2020 roku to przede wszystkim duża aktywność mikro, małych i średnich firm, które stanowią aż 75% pozyskanych w tym roku inwestycji. - W porównaniu do pierwszego kwartału 2019 roku, KSSE zwiększyła aż o 35% udział mikro, małych i średnich firm wśród swoich inwestorów - podkreśla szef KSSE.

W tym roku Katowicka SSE jest atrakcyjna przede wszystkim dla branży budowlanej (20% pozyskanych w I kwartale 2020 r. inwestycji) i motoryzacyjnej (15%), a także metalowej (10%), maszynowej (10%) i tworzyw sztucznych (10%). Inwestycje ze wsparciem KSSE zrealizują też przedsiębiorcy z sektora IT (5%), BPO (5%), transportu (5%) oraz branży spożywczej (5%), elektycznej (5%), chemicznej (5%) i papierniczej (5%).

Największą inwestycję w KSSE w I kwartale 2020 zaplanowała duża, polska firma Eko-okna. Przedsiębiorca zainwestuje co najmniej 200 mln zł w zwiększenie możliwości produkcyjnych w zakresie stolarki otworowej. W zakładzie w Kornicach firma zatrudni 50 nowych pracowników.

Rozbudowę istniejącego zakładu w Żorach, budowę nowego magazynu, proszkowni i suszarni zaplanowała także znana, polska firma rodzinna Mokate. Przedsiębiorca planuje zainwestować blisko 103 mln zł i zatrudnić co najmniej 15 osób.

Na podium największych inwestycji KSSE w I kwartale 2020 roku jest też chińska firma z sektora automotive - Tenglong Polska, która przeznaczy 100 mln zł i zatrudni 100 nowych pracowników, aby zwiększyć możliwości produkcyjne w zakresie wytwarzania części dla przemysłu motoryzacyjnego.

W I kwartale 2020 roku zainwestowali z KSSE: NG Plast, Patentus, Aqua Marine, Eko-okna, Mandam, Tenglong Polska, Tektura Opakowania Papier, Pionier, Bielbet, Sławomir Lenik PHU Elektra, Bartosz Psiuch, Mokate, Nexus, Optipref, Hyland Poland, Głuchowski Enterprise International Partnership Maciej Głuchowski, EDS Polska, Halter Consulting, AT-PLAST Andrzej Talik, Kirchhoff Polska.

***
W Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (KSSE) działa aktualnie ok. 400 przedsiębiorstw, które łącznie zainwestowały ponad 38 mld zł i stworzyły ponad 80 tys. miejsc pracy. KSSE wydała dotychczas 590 zezwoleń i 84 decyzje o wsparciu w ramach nowych przepisów o Polskiej Strefie Inwestycji.

Pomimo sytuacji związanej z COVID-19 firmy działające na terenie KSSE starają się funkcjonować w trudnej rzeczywistości jak najlepiej. KSSE jest z przedsiębiorcami w stałym kontakcie. W strefie od kilku tygodni działa Zespół Szybkiego Reagowania ds. koronawirusa i kontakt alarmowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. KSSE prowadzi cykliczne spotkania on-line i webinaria dla firm (bezpieczeństwo, współpraca firm strefowych, konsultacje i porady prawne we współpracy z kancelariami prawnymi: prawo podatkowe, księgowe, prawo pracy, etc.), instrumenty wsparcia, Tarcza Antykryzysowa, etc. Dostępna jest też infolinia dla inwestorów: 505 102 102 i bezpośrednie konsultacje z ekspertami, które KSSE świadczy codziennie.

KSSE wydaje też nieprzerwanie decyzje o wsparciu nowych inwestycji. Dowodem na to są wyniki za I kwartał 2020 r. i przykład ostatniej w tym kwartale decyzji wydanej kilka dni temu dla firmy Kirchhoff Polska. Przedsiębiorca zainwestuje na terenie KSSE w Gliwicach blisko 68 mln zł. Inwestor KSSE opracowuje, produkuje i dostarcza dla przemysłu samochodowego struktury metalowe, a obecnie również hybrydowe. Grupa KIRCHHOFF to firma rodzinna, założona w 1785 r. W ramach nowej inwestycji przedsiębiorca zakłada zwiększenie mocy produkcyjnych zakładu Kirchhoff Polska w Gliwicach, w zakresie stalowych elementów do samochodów produkowanych z wykorzystaniem technologii tłoczenia i zgrzewania przy wysokiej automatyzacji tych procesów. Inwestor rozbuduje halę produkcyjną, a także zakupi i zainstaluje dodatkowe zautomatyzowane wyposażenie zakładu.
0
Udostępniono

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Plasma Point Polska
P.H.U.P. KRAK-OLD Sp. z o.o.
Geo Globe Polska Sp z o.o.
Hauck Heat Treatment Sp. z o.o.
IceTech Polska Sp. z o. o.
KNAUF Industries Polska Sp. z o.o.