Stokvis Tapes (do 14 lipca 2020)
Georg Utz (do 07 lipca 2020)
VIA (do 31.12.2020)
Hauck Heat Treatment (do 05.12.2020)
W odlewni Volkswagen Poznań rozpoczęła się seryjna produkcja elementów obudowy przekładni silnika. Produkowane w Poznaniu komponenty trafiać będą do zakładu w niemieckim Kassel, gdzie zabudowane zostaną w elektrycznych układach napędowych.
 
Dr Thomas Kreuzinger - Janik, Dyrektor Odlewni Volkswagen Poznań - Jestem dumny z tego, że poznańska odlewnia ma swój wkład w rozwój i produkcję samochodów nowej generacji. To pierwszy produkt w portfolio zakładu, który zabudowany zostanie w elektrycznym modelu Volkswagen ID.3. Co równie ważne jego produkcja będzie neutralna pod względem emisji CO2-.

Technologia i inwestycje
 
Wielkość produkcji tego detalu szacowana jest na pół miliona sztuk rocznie. Na rozruch, w szczególności zakup urządzeń i niezbędnej infrastruktury spółka przeznaczyła ponad 40 milionów złotych. W przeciągu minionego roku na powierzchni 1200 m2 zbudowano nowoczesny park z maszynami odlewniczymi i linią obróbczą.
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Proces produkcji komponentów jest całkowicie zautomatyzowany i zintegrowany za pomocą transporterów, kamer i robotów. Do obróbki części wykorzystano 4 innowacyjne technologie:
  • digitalizacja całej linii z wykorzystaniem systemu kodów DCM i kamer w którym zawarte są wszystkie potrzebne parametry odlewania i obróbki. Dane te są wykorzystywane do sterowania procesami i wizualizacji.
  • automatyczny załadunek części na linię obróbczą przy pomocy robota i skanera laserowego.
  • technologia chłodzenia narzędzi obróbczych MMS (Minimale Menge Schmierung) polegająca na chłodzeniu narzędzi za pomocą mgły olejowej i powietrza.
  • W pełni zautomatyzowane pakowanie części połączone z systemem logistycznym

Szkolenia i przekwalifikowanie personelu
 
Równolegle z przygotowaniem niezbędnej infrastruktury spółka szkoliła pracowników do obsługi nowej linii produkcyjnej. Od 2018 roku przygotowano do nowych zadań 15 pracowników, którzy poza szkoleniem fachowym i stanowiskowym brali także udział w wymianie doświadczeń z pracownikami z zakładu w Kassel. Jednocześnie pracę w tym obszarze rozpocznie już we wrześniu 3 absolwentów Szkoły Odlewników, prowadzonej na terenie Odlewni przy współpracy z Zespołem Szkół Nr 1 w Swarzędzu.

Odlewnia Volkswagen Poznań jest trzecią największą odlewnią w koncernie Volkswagen i jedną z największych odlewni w Europie. Co trzeci samochód koncernu Volkswagen posiada część wyprodukowaną w poznańskim zakładzie. W odlewni produkowane są głowice cylindrowe do silników, obudowy przekładni kierowniczej, wsporniki przedniej osi zawieszenia, pokrywy głowic cylindrowych oraz obudowy sprzęgła i skrzyni biegów. Części wytwarzane w Poznaniu są wysyłane między innymi do zakładu produkującego silniki w Polkowicach oraz Niemiec, Czech, Węgier, CKD Chin, Indii i Brazylii. Odlewnia ubiegły rok zamknęła wynikiem 4 mln 424 tys. wyprodukowanych komponentów. Począwszy od 2019 roku odlewnia dołączyła do zakładów Volkswagen Poznań zasilanych w 100 proc. energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

Model ID.3 to główna gwiazda stoiska marki Volkswagen podczas tegorocznych Targów we Frankfurcie. Model ten może być wyposażony w jeden z trzech akumulatorów, które różnią się pojemnością i zapewniają zasięg od około 330 do 550 km (według WLTP). Do wyboru są akumulatory o pojemności 45 kWh, 58 kWh oraz 77 kWh. Akumulator można naładować w ciągu zaledwie 30 minut do poziomu, który zapewnia zasięg 290 km (prądem o mocy 100 kW).

Volkswagen Poznań - największy producent samochodów w Polsce
 
Volkswagen Poznań to największy producent samochodów w Polsce. Rok 2018 był rekordowym w historii spółki. Taśmy produkcyjne opuściło 266 819 samochodów, w tym VW Caddy 161 035 szt. (Poznań, Swarzędz), VW T6: 29 880 szt. (Poznań, Swarzędz), VW Crafter 66 889 szt. (Września), MAN TGE 9 015 szt. (Września).
 
Spółka to także największy pracodawca w Wielkopolsce, dający zatrudnienie ponad 11 000 osób w 4 zakładach produkcyjnych.

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

LINEX Sp. z o.o.
ecocolor sp. z o.o.  KTL-kataforeza
Paks'D Sp. z o.o.
SHOT BLASTING Sp. z o.o.
Hauck Heat Treatment Sp. z o.o.
SHOT BLASTING Sp. z o.o. Sp. k.