Stokvis Tapes
Takoni
VIA
Galvanopartners
moneyZarządcy 20 parków przemysłowych i technologicznych, współpracujący od ubiegłego roku w ramach Krajowego Forum Parków Przemysłowych, powołali w piątek stowarzyszenie, mające wzmocnić ich współpracę i pomóc w rozwoju.

"Chcemy z pierwszego etapu, jakim było stworzenie parków i udostępnienie ich firmom, przejść do kolejnego - polegającego głównie na wzmocnieniu współpracy z placówkami naukowymi i badawczo-rozwojowymi oraz transferze technologii" ľ wyjaśnił szef forum, Roman Trzaskalik.

Nowe, powołane podczas spotkania w Rudzie Śląskiej stowarzyszenie, będzie nosić nazwę Krajowe Forum Parków Przemysłowych i Technologicznych. Nazwa ma podkreślać zarówno genezę parków, tworzonych zwykle na zdegradowanych, poprzemysłowych terenach, jak i ich ideę, polegającą na wspieraniu podmiotów, stosujących innowacyjne technologie.

W ramach programu, realizowanego w ostatnich latach pod auspicjami Agencji Rozwoju Przemysłu, w Polsce powstało 26 parków przemysłowych i technologicznych, kosztem ok. 600 mln zł. 20 z nich współpracuje w ramach Forum. Dysponują powierzchnią przekraczającą 2,3 tys. hektarów gruntu oraz 2,5 mln m kw. powierzchni biurowej, usługowej i produkcyjnej. Na ich terenie działa ponad 600 firm, zatrudniających ok. 13 tys. osób.

W ocenie Trzaskalika, program tworzenia parków przemysłowych zakończył się w Polsce sukcesem. W ciągu kilku lat parki przeszły drogę od rewitalizacji poprzemysłowych obiektów i terenów, poprzez wybudowanie nowej infrastruktury, po zasiedlenie tych obszarów firmami, w dużej części działającymi w sektorze nowych technologii.

"Każdy z parków jest w stanie pochwalić się firmami z najwyższej półki, gdy chodzi o innowacyjne technologie. To zarówno małe firmy, jak i duże podmioty. Takie firmy są magnesem dla innych, które przychodzą za nimi" ľ uważa szef Forum.

"Parki są znakomitym narzędziem do realizacji wypisanego na wielu sztandarach celu, jakim jest gospodarka oparta na wiedzy. Potencjał parków, na który składa się zarówno infrastruktura jak i ludzie, powinien być wykorzystany w kierunku tworzenia z nich rzeczywistych centrów transferu wiedzy i technologii" ľ uważa Trzaskalik.

Wymaga to, jego zdaniem, zarówno dokapitalizowania parków, jak i stworzenia formalno-prawnych i organizacyjnych podstaw do współpracy z placówkami naukowo-badawczymi. "To dziś pięta achillesowa i największe wyzwanie, stojące przed parkami" ľ ocenił.

Współpraca parków z naukowcami ma być jednym z tematów konferencji, jaka odbędzie się 17 i 18 listopada w Radomiu. Jej organizatorem jest Ministerstwo Gospodarki. Wspieranie rozwoju i transferu nowych technologii może być finansowane z prowadzonego przez ten resort unijnego programu "Innowacyjna Gospodarka".
0
Udostępniono
Siemens
MotoSolutions

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

HQ Plastics
Bollhoff Technika Łączenia Sp. z o.o.
WAMECH P. A. WĄSIK Sp. J.
VEOLIA Water Technologies Sp. z o.o.
 C.H. Erbslöh Polska Sp. z o.o.
ITA Sp. z o. o.  Sp. k.