Stokvis Tapes
Takoni
Galvanopartners
VIA
Mijający 2021 rok był bardzo trudny. Pandemia COVID-19, rosnące ceny surowców i niedobory półprzewodników wpłynęły na niższą niż zakładano produkcję. Zapytaliśmy przedstawicieli branży czego spodziewają się w 2022 roku.

Oto jedna z nich.

jania1"Po okresie unieruchomienia gospodarki od kwietnia do czerwca 2020 roku zapewne każdy z nas się spodziewał, że sytuacja w miarę szybko wróci do stanu sprzed pandemii. Wprawdzie okres letni to typowe przerwy produkcyjne ale już jesień i zima 2020/2021 zapowiadały poprawę co dawało nadzieję do powrotu gospodarczej normalności.

Niestety wiosna przyniosła dość niespodziewane braki w niektórych materiałach i komponentach do produkcji. W późniejszym okresie, jak wszyscy wiemy, krąg niedoborów zaczął się rozszerzać i praktycznie przez cały ten okres nasza sprzedaż i w związku z tym produkcja zostały ograniczone o około 20 proc. w stosunku do założeń. Nałożyła się na to jeszcze presja inflacyjna i potężne wzrosty cen.

Oczywiście musiało to pociągnąć za sobą działania dostosowawcze, związane z ograniczaniem kosztów poprzez redukcję systemów zmianowych pracy, insourcing niektórych usług, zmniejszenie zużycia energii itd. Praktyki odbiorców polegające na nagłych informacjach o kasowaniu wcześniejszych zamówień oraz ich przesuwaniu na kolejne miesiące i późniejsze ich ponowne kasowanie wprowadzają duże ryzyko do systemu planowania i praktycznie uniemożliwiają realizację niektórych działań oszczędnościowych.

Między innymi dlatego nie zdecydowaliśmy się na redukcję zatrudnienia ale też nie uzupełniamy składu załogi od kilku miesięcy. Informacje analityków pokazują, że taka sytuacja może jeszcze potrwać przynajmniej pół roku. Musimy się więc liczyć z mocno podwyższonymi kosztami prowadzenia działalności w nadchodzącym roku, a raczej nawet latach, co z ograniczoną produkcją i zmniejszonymi przychodami wpływa bardzo negatywnie na zyskowność operacyjną. Aby w dłuższym okresie to ryzyko ograniczyć pracujemy obecnie nad przyspieszeniem wdrożenia transformacyjnego programu cyfryzacji i automatyzacji procesów, wprowadzania alternatywnych źródeł zasilania energetycznego oraz alternatywnych komponentów produkcyjnych."

Ryszard Jania
Prezes Zarządu
Pilkington Automotive Poland Sp. z o.o.

Swoje opinie w najnowszym wydaniu kwartalnika AutomotiveSuppliers.pl review wypowiadają także:
  • Arndt G. Kirchhoff - Wiceprezes Kirchhoff Automotive i Członek Zarządu Stowarzyszenia VDA
  • Vojtěch Severýn - Communications Manager AutoSAP (Stowarzyszenie przemysłu motoryzacyjnego w Czechach)
  • Andrzej Korpak - Dyrektor Zarządzający, Opel Manufacturing Poland oraz PSA Manufacturing Poland Sp. z o.o.
  • Tomasz Gębka - Dyrektor Zakładu w Tychach, FCA Poland S.A.
  • S.WON CHOI - Prezes Zarządu, LG Energy Solution Wrocław Sp. z o.o.
  • Daniel Krzyżanowski - Group IT Director, Electropoli Group
  • Artur Pollak - Prezes Zarządu, APA Group

Pełna wersja artykułu jest dostępna w najnowszym wydaniu kwartalnika.
 
automotivesuppliers pl review 55 Pobierz kwartalnik

Archiwalne wydania „AutomotiveSuppliers.pl review” są dostępne bezpłatnie w serwisie AutomotiveSuppliers.pl (dla subskrybentów).
0
Udostępniono
MotoSolutions

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Galwanizer Sp. z o.o.
Shapers’ Polska Sp. z o.o.
BARIBAL Group
QualityHUB24
Link International Transport
GREG-PLAST