Stokvis Tapes
Takoni
VIA
Galvanopartners
konferencja naukowa automotiveSztuczna inteligencja jako narzędzie Smart Production - to jeden z tematów poruszonych podczas drugiej edycji konferencji AUTOMOTIVE, której Partnerem Technologicznym była firma Siemens, Partnerem Merytorycznym zaś Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych Konfederacji Lewiatan.

W dniach 10-11.05.2016 r. we Wrocławiu, odbyła się konferencja, w której udział wzięło ponad 120 przedstawicieli branży automotive: producentów samochodów, poddostawców TIER1, TIER2, dostawców technologii OEM oraz integratorów systemów automatyki przemysłowej.

Konferencję otworzył Tomasz Haiduk – dyrektor branż przemysłowych Siemens, Paweł Wideł – prezes Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych Konfederacji Lewiatan oraz prof. Edward Chlebus, dziekan wydziału mechanicznego  Politechniki Wrocławskiej.

Konferencja AUTOMOTIVE od dwóch lat gromadzi ekspertów rynku motoryzacji. Wymieniając się doświadczeniami i wdrażanymi w zakładach produkcyjnych koncepcjami każdy z uczestników może określić na jakim etapie rozwoju znajduje się jego organizacja - mówi Dariusz Germanek z firmy Siemens. – Warto podkreślić znaczenie całej branży dla gospodarki. Dynamiczny rozwój związany z koniecznością wdrażania nowych technologii i pościgu za konkurencją sprawia, że rynek motoryzacyjny jest jedną z determinant stanu ekonomii danego kraju. Wzrost w tej branży jest symptomem poprawy koniunktury w całej gospodarce.

Podczas dwudniowej konferencji uczestnicy mieli możliwość wysłuchania szesnastu wystąpień praktyków reprezentujących przemysł samochodowy, naukowców z wiodących ośrodków oraz przedstawicieli stowarzyszeń branżowych. Konferencja podzielona została na następujące bloki tematyczne: cyfrowa fabryka, nowoczesne systemy produkcji, dobre praktyki na rynku automotive, bezpieczeństwo zakładów produkcyjnych oraz monitoring i diagnostyka.

Referat otwierający wygłosił dr Jacek Reiner z Politechniki Wrocławskiej na temat możliwości, jakie daje sztuczna inteligencja w kontekście Smart Production, określanej czwartą rewolucją przemysłową. Wskazano użyteczność sztucznej inteligencji do przetwarzania znacznie większej ilości danych niezbędnych do usprawnienia wydajności systemów produkcyjnych, skrócenia czasu wejścia produktu na rynek oraz dalszej personalizacji produkcji przy jednoczesnym zmniejszeniu jej kosztów.

Za najbardziej interesującą uczestnicy konferencji uznali prelekcję dr. Andrzeja Kozaka z Urzędu Dozoru Technicznego, dotyczącą cyberbezpieczeństwa. Prelegent zaprezentował schemat podejścia zapewniającego skuteczną obronę przed cyberatakami na obiekty przemysłowe i systemy sterowania.

Słuchacze docenili również wystąpienie Oskara Szkudło z Volkswagen Motor, który, bazując na przykładzie zakładu VW, zaprezentował koncepcję wydłużania życia maszyn oraz zwiększania produktywności przy minimalnej ingerencji w układ linii produkcyjnej.

Dobre recenzje zebrał również referat Piotra Danielskiego z DB Energy, w którym ukazane zostały głównie zmiany w ustawodawstwie w zakresie efektywności energetycznej, dyrektywy EED i możliwości pozyskania środków systemowych w ramach realizacji inwestycji służących poprawie efektywności zakładów produkcyjnych.

Goście mieli także możliwość odbycia konsultacji eksperckich z inżynierami z różnych dywizji Siemens. Do dyspozycji były takie obszary rozmów jak: systemy bezpieczeństwa, automatyzacja produkcji, technologia RFID, systemy wizualizacji czy komputery IPC.

- Systemy cyfrowe Siemens wspierają konstruktorów maszyn i użytkowników końcowych w całym przebiegu procesu wytłaczania z użyciem prasy przemysłowej. Integracja informacji i strumienia danych stanowi podstawę działania na wszystkich etapach cyklu życia produktu - od fazy projektowania i wymiarowania poprzez symulację i optymalizację wydajności aż do prac konserwacyjnych - mówi Piotr Ciemięga z firmy Siemens odnosząc się do prezentacji Armina Beckera z Siemens DE, który podczas konferencji nie tylko zaprezentował wdrożenie, ale także umożliwił gościom skorzystanie z technologii 3D.
0
Udostępniono
MotoSolutions
Siemens

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

 C.H. Erbslöh Polska Sp. z o.o.
ISRINGHAUSEN Sp. z o.o.
PILOUS Packaging Polska Sp. z o.o.
Wirthwein Polska Sp. z o.o.
Stokvis Tapes Polska Sp. z o.o.
CVGS Sp. z o.o. Sp. k.