Takoni
Stokvis Tapes
Galvanopartners
VIA
W czwartek, 29 września 2022 roku, z taśm montażowych tyskiej fabryki samochodów Stellantis zjechał 12 500 000 pojazd. Wyjątkowy jubilat to olśniewający, dwubarwny Fiat 500 Dolcevita, wyposażony w nowoczesny, hybrydowy napęd, który trafi do szczęśliwego nabywcy w Belgii.

Tradycyjnie już, pracownicy tyskiej fabryki świętują i wyróżniają przy tego typu okazjach samochody wyprodukowane bezpośrednio przed i po egzemplarzu jubileuszowym. Tytuł samochodu nr 12 499 999 przypadł hybrydowej Lancii Ypsilon w wersji Gold, która pojedzie na rynek włoski, a modelem +1, czyli z numerem 12 500 001 jest zadziorny, sportowy Abarth 695 Tributo 131 Rally, który trafi do Niemiec.

„Bijemy kolejne rekordy i to naszym ulubionym Fiatem 500, bo to właśnie przy produkcji tego modelu na liczniku naszej fabryki wybiła imponująca liczba 12,5 miliona. Fiat 500 to od lat ulubieniec Europejczyków w segmencie małych aut miejskich. Cieszy nas, że również w Polsce nasza pięćsetka dominuje w rankingach sprzedaży w swoim segmencie – podsumował uroczystość Tomasz Gębka, dyrektor fabryki samochodów Stellantis w Tychach. – Niezastąpiona 500 to obecnie jeden z trzech produkowanych u nas modeli samochodów, do których już za chwilę dołączy kolejny. W tej chwili prowadzimy intensywne prace nad uruchomieniem produkcji nowego samochodu dla marki Jeep®, modelu Avenger, którym kultowa amerykańska marka powalczy o serca klientów w lubianym w Europie segmencie miejskich SUV. Będzie to nie tylko pierwszy Jeep® produkowany w Polsce, ale też pierwszy w historii elektryczny samochód osobowy produkowany seryjnie w naszym kraju. Świętujemy więc jubileusz, ale gdy tylko przestaną błyskać flesze aparatów, znów wraz z załogą, która osiągnęła na przestrzeni pokoleń kluczową rolę w osiągnięciu tego wyniku, skupimy się na pracy nad uruchomieniem nowej inwestycji i kontynuacji produkcji obecnej linii modelowej, czyli Fiata 500, Abartha 595 oraz Lancii Ypsilon”.

Warto podkreślić, że na imponujący wynik 12,5 miliona samochodów wyprodukowanych w latach 1971-2022 złożyły się rezultaty dwóch zakładów produkcyjnych. Obok wspomnianej fabryki Stellantis w Tychach, do września 2000 roku produkcja odbywała się również w Bielsku-Białej. Dziś w tym zakładzie powstają nowoczesne silniki, takie jak hybrydowy GSE, w które wyposażane są produkowane w Tychach Fiaty i Lancie.

Liderem pod względem największej liczby wyprodukowanych egzemplarzy pozostaje samochód, który zmotoryzował Polskę. Chodzi oczywiście o niezastąpionego „Malucha”, czyli Fiata 126p, którego łącznie w Bielsku-Białej i Tychach powstało aż 3 318 674 sztuk. Drugie miejsce zajmuje model 500 z wynikiem 2 683 889 sztuk (Fiat i Abarth łącznie), a trzecie przypada Fiatowi Panda, którego tyska fabryka wyprodukowała w liczbie 2 168 491 egzemplarzy. Lista wszystkich 20 modeli produkowanych w zakładach w Tychach i Bielsku-Białej, których suma produkcji składa się na imponujące 12,5 miliona, prezentuje tabela zamieszczona poniżej.

Co ciekawe i wyjątkowe dla branży motoryzacyjnej, to fakt, że zarówno Fiat 500, jak i Fiat Panda, produkowane w „tyskim Fiacie”, zdobyły prestiżowe tytuły samochodu roku – „Car Of The Year” - odpowiednio w latach 2008 i 2004. Panda była przy tym pierwszym wyprodukowanym w Polsce samochodem, który uzyskał to ważne wyróżnienie.

Przyszłość fabryki Stellantis w Tychach naznaczona jest nowymi inwestycjami i intensywnymi pracami nad przystosowaniem wszystkich jednostek produkcyjnych do uruchomienia nowych, większych modeli. Pierwszy z nich, w pełni elektryczny Jeep® Avenger wyruszy na podbój europejskiego rynku już w 2023 roku.
0
Udostępniono
MotoSolutions
Siemens

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

1Logistics Żuralski Sp. z o.o.
ITA Sp. z o. o.  Sp. k.
Pol-Technology Sp. z o.o.
EFAFLEX Polska Sp. z o.o.
Gotec Plastics Polska sp. z o.o.
SJM EUROSTAT SAS