Stokvis Tapes
Takoni
Galvanopartners
VIA
Obecni i byli pracownicy, kierownictwo BWI Group oraz zaproszeni Goście wzięli 12 września br. udział w obchodach 80-lecia fabryki amortyzatorów w Krośnie. Zakład jest dziś nie tylko jednym z największych ośrodków produkcyjnych Grupy BWI, ale także, dzięki nowoczesnej ofercie produktowej i wieloletniemu doświadczeniu, sprawdzonym i niezawodnym partnerem zaopatrującym światowy przemysł motoryzacyjny w innowacyjne rozwiązania w obszarze zawieszeń samochodowych.

„Nasza siła tkwi w wartościach, które wyznajemy. Innowacyjność, jakość i dbałość o relacje z klientami to filary, na których zbudowaliśmy naszą reputację”,  mówi Dariusz Kucza, Dyrektor Fabryki.

80 lat historii

Początki zakładu sięgają 1944 roku. Jesienią tego roku, po latach wojennej zawieruchy robotnicy powrócili do zniszczonej fabryki wyrobów gumowych WUDETA, by odbudować zakład i wznowić produkcję wyrobów przemysłowych, tak bardzo potrzebnych ówczesnej Polsce. Działalność w pierwszych powojennych latach obejmowała naprawy sprzętu rolniczego i traktorów.

Pod koniec lat 50-tych polski rząd podjął decyzję o zawężeniu specjalizacji fabryki do produkcji elementów resorujących do motocykli oraz amortyzatorów teleskopowych i dźwigniowych do samochodów produkowanych przez Fabrykę Samochodów Osobowych FSO: Warszawy, Syreny i Żuka. I tak w 1958 roku w fabryce w Krośnie zostaje wyprodukowany pierwszy amortyzator. Kilka lat później do produkcji wchodzą amortyzatory do licencyjnego Polskiego Fiata 125p, a oferta zostaje docelowo rozszerzona o amortyzatory do samochodów ciężarowych, autobusów i lokomotyw.

W 1968 roku, zakład otrzymuje nową nazwę: Fabryka Amortyzatorów Polmo, a potem, w 1994 roku, Fabryka Amortyzatorów S.A. W 1997 roku otwiera się zupełnie nowa karta w historii fabryki - przejmuje ją amerykański koncern Delphi. Pod zmienionym szyldem Krosno pozyskuje nowych klientów - największe europejskie koncerny motoryzacyjne i systematycznie unowocześnia ofertę produktową i procesy produkcyjne. Rozwój i umacnianie pozycji jest kontynuowane ze zdwojoną intensywnością przez BWI Group - właściciela fabryki od 2009 roku.

Nowe wyzwania

80 lat istnienia czyni krośnieńską fabrykę nie tylko świadkiem historii, ale także przedmiotem niezwykłej transformacji, jaką przeszła w ciągu ostatnich ośmiu dekad. W okresie powojennym, w trudnych warunkach odbudowy polskiego przemysłu, siłą załogi i kierownictwa fabryka zdołała przekształcić się w prężny zakład zaopatrujący polski i sąsiednie rynki w nowoczesne i dobre jakościowo wyroby. Pomyślnie przeszła etap transformacji ustrojowej i prywatyzacji przemysłu, otrzymując wsparcie kapitału zagranicznego i zastrzyk nowoczesnych technologii.
bwi krosnoDziś w rękach BWI Group fabryka pisze zupełnie nowy rozdział; wdrażając rozwiązania Manufacturing 4.0, najwyższe standardy jakości oraz politykę zrównoważonego rozwoju. W trosce o zasoby naturalne fabryka rozpoczęła transformację w kierunki zielonej energii z celem określonym na poziomie 50-procentowej redukcji emisji dwutlenku węgla z energii elektrycznej*, a także 15-procentowej redukcji odpadów produkcyjnych do końca bieżącego roku.

Dzisiejsze produkty i klienci

Obecnie fabryka wytwarza elementy zawieszeń samochodowych, w tym głównie amortyzatory pasywne o zróżnicowanych konfiguracjach i funkcjonalnościach, amortyzatory przełączalne, w tym uznane w segmencie controlled suspension MagneRide®, a także stabilizatory przechyłu i mocowania układów napędowych. Co więcej, zakład posiada zdolność do produkcji elektronicznych jednostek sterujących i czujników, co zwiększa możliwości BWI Group w zakresie rozwoju architektury elektronicznej. Krosno realizuje dostawy do 46 klientów w 97 lokalizacjach na całym świecie. Głównymi odbiorcami produktów z podkarpacia są koncerny takie jak: BMW, Stellantis, Ford, GM, Audi, Volvo, Ferrari czy Lamborghini.

Zakład w Krośnie jest jednym z największych pracodawców w regionie, a jego długa historia i kontekst historyczny czynią go również jednym z lepiej rozpoznawalnych i znaczących ośrodków przemysłowych na gospodarczej mapie Polski. Z ponad 300 milionami sztuk wyprodukowanymi od początku istnienia, zakład nie tylko zapisał się w historii rozwoju przemysłu w Polsce, ale także tę historię tworzył.

„Żaden z sukcesów, nie byłby możliwy bez ludzi, którzy tworzyli i tworzą ten zakład. Chciałbym wyrazić ogromną wdzięczność wszystkim pracownikom – zarówno tym, którzy są z nami od lat, jak i tym, którzy dołączyli do nas niedawno. To ich ciężka praca, zaangażowanie i lojalność stanowią fundament naszego sukcesu”, podsumowuje dorobek fabryki jej dyrektor.

*W trakcie wydarzenia miało miejsce symboliczne zainaugurowanie budowy farmy fotowoltaicznej, która do końca 2025 powstanie na terenie zielonym należącym do fabryki. Swoją powierzchnią park solarny obejmie obszar 14000 metrów kwadratowych. Do wybudowania farmy wykorzystanych zostanie 2420 paneli PV, co da roczny uzysk energii na poziomie 2026 MWh rocznie. W związku z tym szacowana redukcja emisji CO2 do atmosfery wyniesie 1645 ton rocznie.
0
Udostępniono
MotoSolutions

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Zakład Wyrobów Metalowych STRUMET Sp. z o. o.
ITA Sp. z o. o.  Sp. k.
T.ERRE POLSKA Sp. z o.o.
Sigfox Poland Sp. z o.o.
1Logistics Żuralski Sp. z o.o.
FABER CNC