Takoni
Stokvis Tapes
Galvanopartners
VIA
Rok 2024 to szczególny rok dla Opla, obchodzony pod hasłem elektromobilności.

Po raz pierwszy w historii marki, każdy model będzie miał wariant w pełni elektryczny – przede wszystkim będzie to nowy Opel Astra Sports Tourer Electric, jeden z pierwszych na rynku samochodów kombi z napędem elektrycznym. Firma jednak położyła podwaliny pod przystępną cenowo, innowacyjną i przyszłościową mobilność na czterech kółkach już 125 lat temu. 21 stycznia 1899 roku Wilhelm Opel, syn założyciela firmy Adama Opla, podpisał umowę ze ślusarzem Friedrichem Lutzmannem na zakup jego Motorwagenfabrik (fabryki samochodów), co było sygnałem do rozpoczęcia produkcji samochodów w firmie Opel. Był to początek nowej ery, która zapisała się w historii daleko wykraczając poza granice Rüsselsheim. Firma Opel, odnosząca już wcześniej sukcesy w produkcji maszyn do szycia i rowerów, dokładnie 125 lat temu wkroczyła na nieznane dotąd terytorium.

Od tamtego czasu z linii produkcyjnych zakładów w całej Europie zjechało ponad 75 milionów pojazdów marki Opel. Jeden z aktualnych bestsellerów pochodzi z Rüsselsheim: to najnowsza generacja Opla Astry. Podczas gdy marka Opel świętuje 125. rocznicę rozpoczęcia produkcji samochodów i wyznacza kurs na przyszłość, innowacyjny model klasy kompaktowej zjeżdża dziś z linii montażowej, wyposażony w zaawansowane technologie i zelektryfikowane, lokalnie bezemisyjne układy napędowe.

Florian Huettl, dyrektor generalny marki Opel powiedział: „Podobnie jak Opel 125 lat temu, teraz to my jesteśmy na początku nowej ery. Wtedy firma była pionierem wkraczającym w erę motoryzacji. Teraz Opel jest pionierem w dziedzinie pojazdów elektrycznych, oferując lokalnie bezemisyjną, indywidualną mobilność, która dobrze się sprawdza również w codziennym użytkowaniu. Tak jak nowa Astra Sports Tourer Electric. Podobnie jak pierwszy samochód marki Opel, również ten samochód pochodzi z Rüsselsheim. Jesteśmy dumni z tego dziedzictwa i dlatego będziemy świętować rocznicę 125 lat produkcji samochodów Opla pod hasłem elektromobilności”.

Koniec lat 90-tych XIX wieku: od maszyn do szycia i rowerów do samochodów

Historia sukcesu marki Opel rozpoczęła się w 1862 roku w Rüsselsheim. Adam Opel zbudował swoją pierwszą maszynę do szycia, kładąc tym samym podwaliny pod firmę. Szybko Opel stał się jednym z największych producentów maszyn do szycia w Niemczech i eksportował je do całej Europy. Wraz z rozpoczęciem produkcji rowerów, marka Opel odniosła kolejny sukces. Pierwszy jednoślad został zbudowany w Rüsselsheim w 1886 roku, dzięki czemu Opel stał się jednym z pierwszych producentów rowerów w Niemczech. W latach dwudziestych XX wieku – równolegle z działalnością samochodową – Opel stał się największym na świecie producentem rowerów. Za tym sukcesem stali synowie nieżyjącego już wtedy założyciela firmy.

To oni również dokonali fundamentalnej zmiany idącej w kierunku zmotoryzowanego transportu firmy Opel. Ze względu na kryzys w branży rowerowej w latach 90-tych XIX wieku, bracia Opel poszukiwali nowych produktów i wpadli na pomysł samochodu. W 1897 roku Fritz i Wilhelm Opel odwiedzili pierwszy Niemiecki Salon Samochodowy w Berlinie i spotkali tam Friedricha Lutzmanna. Mistrz ślusarski produkował samochody od 1894 roku, a zatem miał doświadczenie, którego potrzebowali bracia Opel. Zaprosił on braci Opel do swojej fabryki w Dessau, gdzie Fritz i Wilhelm natychmiast dostrzegli potencjał związany z produkcją samochodów, który zaprezentował im Lutzmann.

Choć wszyscy początkowo myśleli o współpracy, bracia Opel złożyli Lutzmannowi atrakcyjną ofertę na całą produkcję, obejmującą grunty, budynki i wyposażenie warsztatu. 21 stycznia 1899 roku Wilhelm Opel i Friedrich Lutzmann podpisali umowę kupna-sprzedaży o wartości 116 887 marek i fabryka stała się własnością Opla.

Całą firmę, łącznie z pracownikami i maszynami, przeniesiono z Dessau do siedziby Opla w Rüsselsheim. Sam Lutzmann objął stanowisko kierownika sprzedaży w firmie Adam Opel Motorfahrzeug-Fabrik.

Dzięki przejęciu produkcji i patentów Opel od razu zyskał doświadczenie w zakresie konstrukcji pojazdów mechanicznych. Od tego momentu Lutzmann i wybrani pracownicy zatrudnieni wcześniej przy produkcji rowerów Opla produkowali teraz samochody pod nazwą Opel w specjalnie zbudowanej do tego celu hali produkcyjnej. Pierwsze reklamy nowych modeli pojawiły się już wiosną 1899 roku i głosiły, że „samochody Opla są najlepsze”.

Pionierskie osiągnięcie z Rüsselsheim: nowa Astra Sports Tourer Electric

125 lat temu pionierskim osiągnięciem był Opel-Patentmotorwagen System Lutzmann, pierwszy samochód z Rüsselsheim, dzisiaj natomiast jest nim najnowsza generacja bestsellerowego Opla Astry, który został zaprojektowany, opracowany i wyprodukowany właśnie w zakładzie w Rüsselsheim. Wyjątkowo dynamiczne, zelektryfikowane topowe modele Astra GSe i Astra Sports Tourer GSe (zużycie paliwa według WLTP1: 1.3 l/100 km, emisja CO2 na poziomie 30-29 g/km) zjeżdżają z linii montażowej zakładu w Rüsselsheim, wraz z nową Astrą Sports Tourer Electric. W pełni elektryczne kombi klasy kompaktowej, jedno z pierwszych tego typu, świętowało swoją światową premierę na ubiegłorocznych targach motoryzacyjnych IAA Mobility w Monachium, zachwycając wszystkich swoim designem, komfortem i przestronnością, a zwłaszcza osiągami. Silnik elektryczny rozwija moc 115 kW/156 KM i zapewnia wynoszący aż 270 Nm maksymalny moment obrotowy. Ponadto, o ile w wielu samochodach elektrycznych prędkość maksymalna jest ograniczona do 150 km/h lub 160 km/h, nowa Astra Sports Tourer Electric osiąga prędkość maksymalną 170 km/h. Na jednym ładowaniu akumulatora można przejechać dystans aż do 413 km (WLTP2). Nowy model oferuje także najnowocześniejsze technologie, takie jak wiodące w swojej klasie reflektory pikselowe Intelli-Lux LED złożone aż z 168 elementów LED oraz system Intelli-Drive 2.0 z półautomatycznym układem zmiany pasa ruchu i inteligentnym układem dostosowywania prędkości jazdy.

125 lat po rozpoczęciu produkcji samochodów w Rüsselsheim, marka Opel i jej klienci wkraczają w lokalnie bezemisyjną przyszłość, oferując samochody dające radość z jazdy i idealne do codziennego użytku. Rok 2024 upłynie pod znakiem ważnej rocznicy i dalszej podróży Opla w kierunku elektryfikacji, której towarzyszyć będą liczne uroczystości oraz nowe, innowacyjne modele. Więcej informacji na temat roku jubileuszowego już wkrótce.
0
Udostępniono
Siemens
baza dostawcow

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Mondi Simet Sp. z o.o.
T.ERRE POLSKA Sp. z o.o.
DSR S.A.
Takoni Sp. z o.o.
Shapers’ Polska Sp. z o.o.
YETICO S.A.