Stokvis Tapes
Takoni
VIA
Galvanopartners
altBASF zwiększył wydatki na badania i rozwój do 1,8 mld EUR w 2013 r. (z 1,7 mld EUR w 2012 r.). - W ujęciu bezwzględnym jesteśmy liderem przemysłu chemicznego, jeśli chodzi o wydatki na badania i rozwój - powiedział dr Andreas Kreimeyer, członek zarządu spółki BASF SE oraz dyrektor wykonawczy ds. badań, na konferencji prasowej poświęconej tematyce badawczej zatytułowanej „Nanotechnologia: niewielkie rozmiary - ogromne możliwości” w Ludwigshafen.

BASF zatrudnia około 10 650 osób pracujących nad około trzema tysiącami projektów w zespołach międzynarodowych i interdyscyplinarnych. Starają się one sprostać wyzwaniom przyszłości i zapewnić firmie stabilny, dochodowy rozwój.

Siła innowacyjności firmy BASF po raz kolejny znalazła swoje potwierdzenie w postaci przychodów ze sprzedaży nowych produktów wprowadzonych na rynek w okresie ostatnich pięciu lat: w ubiegłym roku przychody te wyniosły ok. 8 mld EUR. W samym roku 2013 spółka wprowadziła na rynek ponad 300 nowych produktów. Również portfel patentów firmy odzwierciedla skuteczność jej działalności badawczej. 1 300 patentów zgłoszonych w ubiegłym roku na całym świecie oraz ok. 151 000 rejestracji praw własności intelektualnej sprawiło, że firma BASF po raz piąty z rzędu zajęła pierwsze w rankingu Patent Asset Index.

Nowe laboratoria badawcze w Ameryce Północnej i Azji
W przyszłości BASF oczekuje silnych impulsów regionalnych w swojej działalności innowacyjnej. Do 2020 roku połowa działalności badawczej firmy będzie prowadzona poza Europą. W 2013 roku BASF wykonał kolejny krok w tym kierunku, zwiększając udział badań prowadzonych poza Europą do 28% (z 27% w 2012 r.). W celu dalszej globalizacji działalności badawczej, firma m.in. otworzyła sześć nowych laboratoriów w różnych lokalizacjach w Azji i Stanach Zjednoczonych. Co więcej, przykładem współpracy z wysoko innowacyjnymi uniwersytetami może być inicjatywa o nazwie „California Research Alliance by BASF” (CARA) uruchomiona w Kalifornii. W tym przypadku przedmiotem badań jest biotechnologia oraz nowe materiały nieorganiczne mające zastosowanie w obszarach energetyki, elektroniki i zasobów odnawialnych. Przykładem działalności firmy w Azji jest współpraca z najlepszymi uniwersytetami w Chinach, Japonii i Korei, która zaowocowała uruchomieniem inicjatywy badawczej o nazwie „Network for Advanced Materials Open Research” (NAO). W ramach tego wspólnego projektu prowadzone są badania nad materiałami mającymi różnorodne zastosowania, na przykład w postaci produktów kierowanych do branży motoryzacyjnej, budowlanej i wodnej, a także do sektora energetyki wiatrowej.

W ramach sieci globalnej BASF współpracuje z ponad sześciuset wybitnymi uniwersytetami, instytutami badawczymi i firmami. - Współpraca interdyscyplinarna i międzynarodowa to decydujący element pakietu know-how firmy BASF - dodał Kreimeyer. Zapewnianie inteligentnych rozwiązań, które sprostają wyzwaniom przyszłości w oparciu o nowe systemy i funkcjonalne materiały, wymaga nie tylko podejścia interdyscyplinarnego, ale także wykorzystania przekrojowych dziedzin nauki, takich jak nanotechnologia.

Nanotechnologia - tworzenie rozwiązań przyszłości
Nanotechnologia zajmuje się opracowywaniem, wytwarzaniem i wykorzystywaniem materiałów, których struktury, cząsteczki, włókna, lub płytki posiadają rozmiary mniejsze niż 100 nanometrów i które oferują nowatorskie właściwości. Bez nanotechnologii wiele innowacji w obszarach technologii motoryzacyjnych, energetycznych, elektronicznych, konstrukcyjnych czy medycznych byłoby nieosiągalnych. BASF wykorzystuje tę technologię do opracowywania nowych rozwiązań i doskonalenia istniejących produktów.

Wysokowydajne materiały izolacyjne
Nanopory zapewniają specyficzne właściwości wykorzystywane w jednym z nowych wysokowydajnych materiałów izolacyjnych firmy BASF. Slentite™ to pierwszy wysokowydajny panel izolacyjny na bazie poliuretanu, który zajmuje jedynie połowę przestrzeni zajmowanej przez tradycyjne materiały, oferując przy tym takie same właściwości izolacyjne. Do 90% objętości organicznego aerożelu to wypełnione powietrzem pory o średnicy zaledwie 50-100 nanometrów. Dzięki temu molekuły powietrza mają ograniczoną swobodę ruchu, co zmniejsza przekazywanie ciepła. Ten wysokowydajny materiał izolacyjny może być wykorzystywany na przykład w branży budowlanej do izolacji zarówno starych, jak i nowych budynków.

Mikrokapsułkowanie
Jednym z obszarów badawczych firmy BASF, w których nanotechnologia odgrywa kluczową rolę, jest opracowywanie preparatów złożonych z aktywnych komponentów, szczególnie w zakresie mikrokapsułkowania. W procesie tym aktywne substancje zostają zamknięte w woskowej, polimerowej lub olejowej powłoce ochronnej. Umożliwia to bardziej precyzyjne zastosowanie substancji czynnych oraz bardziej efektywne działanie w danym obszarze. Istotnym czynnikiem jest tutaj kontrolowane uwalnianie substancji czynnych. Naukowcom firmy BASF udało się zaprojektować powłokę odpowiednią do wybranego zastosowania, posiadającą grubość zaledwie kilku nanometrów lub nanostrukturę. Pozwala to na kontrolowanie czasu i tempa uwalniania substancji czynnych w wybranej lokalizacji docelowej.

Grafen
Grafen to materiał, który może przyczynić się do przełomowych postępów technologicznych w zakresie organicznych diod elektroluminescencyjnych (OLED), wyświetlaczy, a nawet baterii i katalizatorów. Jest on ściśle powiązany z grafitem, który wykorzystywany jest na przykład w ołówkach. W przeciwieństwie do grafitu, grafen składa się tylko z jednej warstwy atomów węgla, przez co jego grubość wynosi mniej niż jeden nanometr. Materiał ten jest bardzo dobrym przewodnikiem elektryczności i ciepła, jest też bardzo stabilny, a jednocześnie giętki i elastyczny. Jego znikoma grubość sprawia, że ten faktycznie czarny materiał wydaje się przezroczysty. Międzynarodowa grupa naukowców bada obecnie podstawy naukowe i potencjał zastosowania innowacyjnych materiałów węglowych, takich jak grafen. Naukowcy wykorzystują w tym celu wspólną platformę badawczo-rozwojową firmy BASF oraz Instytutu Badań nad Polimerami Maxa Plancka w Mainz w Niemczech.

Filtry kolorów
Nowy odcień czerwieni Irgaphor® Red S 3621 CF, opracowany przez firmę BASF, zapewnia doskonałą jakość obrazu wyświetlaczy ciekłokrystalicznych (LCD). Ma on zastosowanie w filtrach kolorów wykorzystywanych w ekranach laptopów, komputerów i telewizorów. Im mniejsze są cząsteczki, tym większa jest jasność ekranu. Firmie BASF udało się stworzyć produkt z cząsteczkami o rozmiarze poniżej 40 nanometrów. Niewielki rozmiar cząsteczek zapewnia mniejsze rozproszenie światła w filtrze kolorów. W porównaniu z tradycyjnymi produktami stosowanymi w kolorowych wyświetlaczach, nowy odcień czerwieni firmy BASF dwukrotnie podnosi ich współczynnik kontrastu. Ostrość, czystość kolorów oraz wysoki kontrast zapewniają doskonały obraz.

Bezpieczne wykorzystanie potencjału nanotechnologii
Wykorzystywanie nowych technologii wymaga obiektywnej oceny zarówno szans, jak i ryzyk z nimi związanych. Poza produkcją i rozwojem nanomateriałów, kolejnym priorytetem badawczym jest ocena ryzyka związanego z nanocząsteczkami. Dlatego od około dziesięciu lat BASF prowadzi badania nad bezpieczeństwem nanomateriałów. W tym czasie firma przeprowadziła ponad 150 własnych badań toksykologicznych i ekotoksykologicznych, a także brała udział w ok. 30 różnych projektach realizowanych we współpracy z partnerami zewnętrznymi.

Otwarty dialog dla wzajemnego zrozumienia
Wykorzystanie potencjału oferowanego przez nanotechnologię wymaga otoczenia społeczno-politycznego sprzyjającego innowacjom. - Debata publiczna jest dla nas bardzo ważna. Aktywnie dążymy do dialogu, także z kluczowymi liderami opinii - powiedział Kreimeyer. Przykładowo, firma BASF - jako pierwsza i jak dotąd jedyna w Niemczech - zainicjowała regularne forum dialogu w zakresie nanotechnologii. Na takich spotkaniach pracownicy BASF prowadzą dyskusje z różnymi przedstawicielami organizacji ekologicznych i konsumenckich, związków zawodowych, instytucji naukowych i kościołów w celu lepszego zrozumienia bieżących problemów, wyjaśnienia szans, zapewnienia odpowiedzi na pytania i wspólnego określenia konstruktywnych rozwiązań.
0
Udostępniono
MotoSolutions
Siemens

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

 C.H. Erbslöh Polska Sp. z o.o.
CVGS Sp. z o.o. Sp. k.
Mondi Simet Sp. z o.o.
Bollhoff Technika Łączenia Sp. z o.o.
ISRINGHAUSEN Sp. z o.o.
TIMRET Sp. z o.o.